założenia


Dzisiaj

Za przydział do Domów odpowiedzialne są rodzanice (zorzyce), niewidzialne demony przeznaczenia związane z Dolą, które opiekują się kobietami ciężarnymi, zaś po urodzeniu dziecka pojawiają się przy kołysce, aby wyznaczać mu los na całe życie, nie tylko Dom, do którego trafi. Przybierają formę staruszki, dziewczyny i dorosłej kobiety. Rodzanice są nieomylne, nie można ich oszukać, ani się przed nimi ukryć, w myśl zasady, że owoce jabłoni traktowanej jak grusza będą i tak jabłkami, nie gruszkami. 
Owidz przyjmuje uczniów w wieku od lat dziesięciu lub jedenastu do osiemnastu lub dziewiętnastu, w zależności od tego, czy dany czarodziej urodził się przed czy po pierwszym września. Prezentuje się to w ten sposób:

Ip. 2006/ IIp. 2005 — I klasa
Ip. 2005/ IIp. 2004 — II klasa
Ip. 2004/ IIp. 2003 — III klasa
Ip. 2003/ IIp. 2002 — IV klasa
Ip. 2002/ IIp. 2001 — V klasa
Ip. 2001/ IIp. 2000 — VI klasa
Ip. 2000/ IIp. 1999 — VII klasa
Ip. 1999/ IIp. 1998 — VIII klasa

W klasie pierwszej, poza przedmiotami takimi jak: uroki, historia magii, transfiguracja, alchemia, zielarstwo, obrona przed czarną magią, opieka nad magicznymi stworzeniami, w harmonogram wchodzą zajęcia z podstaw Quidditcha. Pod koniec klasy czwartej uczniowie przystępują do testu sprawdzającego ich wiedzę. Wyniki decydują o tym, które z wymienionych wyżej przedmiotów będą kontynuować. Po ogłoszeniu wyników uczniowie wybierają dodatkowo dwa przedmioty spośród: astronomii, wróżbiarstwa, starożytnych run, mugoloznawstwa. Od piątej klasy rozpoczynają naukę języka łacińskiego. Więcej o personelu tutaj. Po skończeniu osiemnastego roku życia istnieje dla nich możliwość pobrania kursu teleportacji. W ostatniej, ósmej klasie, uczniowie przystępują do ostatniego testu, który wieńczy ich edukację w Owidzu, otwierając drzwi do najlepszych uczelni magicznych na świecie.
Szkoła rekrutuje uczniów z całej Polski, ale nabór otwarty jest także dla czarodziejów i czarownic z innych ziem słowiańskich. Odpowiednio wcześniej osoby spoza Polski otrzymują informatory, z którymi zapoznają się ich opiekunowie prawni, w celu podjęcia decyzji, gdzie mają pobierać naukę ich pociechy. Pozostali otrzymują list do Owidza w dniu dziesiątych urodzin, razem z Domem wybranym dla nich przez rodzanice w dniu urodzin.
Wśród Słowian wyróżnia się ponad 140 grup etnicznych o bardzo zróżnicowanej liczebności. Wszystkie te grupy według kryterium geograficznego dzieli się na trzy główne odłamy:
  • Słowian zachodnich – Serbołużyczan, Polaków, Czechów i Słowaków;
  • Słowian wschodnich – Białorusinów, Rosjan, Ukraińców i Rusinów;
  • Słowian południowych – Bośniaków, Bułgarów, Chorwatów, Czarnogórców, Macedończyków, Serbów i Słoweńców;
Ze względu na bliskość innych szkół magii niektórzy uczniowie mają szerszy wybór, jeśli patrzą pod kątem sąsiedztwa z rodzinnym domem. W ten sposób na przykład Bułgarzy i Rosjanie mogą wybierać między Owidzem a Durmstrangiem, tak samo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Owidz wybrali uczniowie ze skandynawskich terenów. Nieznaczną większość w szkole stanowią jednak czarodzieje narodowości polskiej.

Uwaga: do Słowian nie zalicza się Litwinów, Łotyszy, ani tym bardziej Estończyków, ale dyrekcja nie odmawia przyjęcia do szkoły czarodziejów również z regionu tego i wielu innych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz